Desátý ročník sympozia v Galerijní ulici v Jistebníku přinese hned několik novinek

Ve dnech 10. až 16. června se v Jistebníku uskuteční 10. ročník mezinárodního sochařského a malířského sympozia. Zúčastní se ho přední tuzemští a slovenští výtvarníci, s nimiž bude možné se potkat nejen v jistebnické Galerijní ulici, ale také v ARTcaffè, kde budou tvořit i diskutovat s příchozími. V Galerii u foťáka bude možné zhlédnout výstavu Figurama.

Nosným tématem jubilejního ročníku sympozia bude hudba. „Jistebník má dlouhou hudební tradici, je tu i velký dechový orchestr. Proto jsme se letos rozhodli propojit výtvarné umění s hudbou,“ vysvětluje Jan Lipina, jenž stál nejen u zrodu sympozia, ale především Galerijní ulice v Jistebníku. A poznamenává, že pod slovem hudba si lze představit cokoliv, hudebními nástroji a notami počínaje a dejme tomu hudbou budoucnosti konče.

To, jak se daného tématu chopí výtvarníci, mezi nimiž jsou například český malíř, sochař a ilustrátor Boris Jirků či slovenští tvůrci Jakub Bachorík a Martin Ščepka, mohou návštěvníci sledovat v ARTcaffè, kde budou účastníci sympozia tvořit. „Protože jde vesměs o pedagogy zvyklé o tvorbě diskutovat se svými studenty, není třeba se bát je při tvorbě oslovit. Naopak, uvítají možnost si s příchozími popovídat,“ ujišťuje organizátor a dodává, že v ARTcaffè, vytvořeném přímo v souvislosti se sympoziem, bude možné nejen pozorovat umělce při práci, ale také si dát kávu a ochutnat domácí moučník. „To všechno je možné díky věrným příznivcům Galerijní ulice – manželům Otiskovým, Prudilovým, Gavendovým, Lövyovým a mnoha dalším. Dík patří i vedení obce, které je těmto akcím nakloněno,“ zdůrazňuje Jan Lipina.

„S novinkou letos přichází sochařská sekce sympozia. Zatímco doposud umělci tvořili ze dřeva – jejich díla lze spatřit u Galerijního rybníku, v Galerijní ulici i v centru Jistebníku – nyní budou premiérově pracovat s pískovcem. U kulturního domu, kde bude umístěn šestitunový kvádr, bude opět možné pozorovat, jak umělecká díla vznikají,“ dodává jistebnický fotograf a galerista, jehož ohlédnutí za předchozími ročníky sympozia je plné zvučných jmen. Kromě už zmíněných výtvarníků Jistebník v minulosti přivítal například malíře a grafika Tomáše Hřivnáče, sochaře a malíře Zdeňka Tománka, malíře a grafika Miroslava Malinu a ze slovenských tvůrců se zde objevily tak výrazné osobnosti jako akademický sochař, restaurátor a medailér Peter Nižňanský, akademický sochař a medailér Juraj Čutek a další. „Jejich tvorba v rámci sympozia zanechala velmi výraznou stopu, kterou se budeme snažit zachytit v právě připravované publikaci mapující příběh Galerijní ulice. Je až neuvěřitelné, že v Jistebníku během konání sympozia vzniklo na 450 výtvarných děl!“ akcentuje Jan Lipina, jehož těší, že během letošního ročníku budou prezentována i díla nejmladších autorů. „Boris Jirků se doposud v rámci svého výtvarného projektu Figurama zaměřoval při výuce figurální kresby pouze na vysokoškolské studenty. Nyní poprvé pracoval se středoškoláky, konkrétně se studenty ostravské umělecké školy Ave Art. Právě nejlepší díla vytvořená žáky zmíněné střední školy i ukázky figurální tvorby, které ve spojení s jistebnickým sympoziem vznikly v průběhu let, budou k vidění v Galerii u foťáka,“ doplňuje další důležitou informaci.

„Červnový projekt v Jistebníku je skvělou příležitostí nejen pro studenty uměleckých škol, kteří zde mohou pozorovat při práci renomované umělce ochotné předávat své zkušenosti novým generacím. Je však také skvělým tipem na rodinný výlet, či šancí, jak si zpestřit cyklistickou výpravu nádhernou jistebnickou přírodou plnou rybníků a klidných zákoutí,“ motivuje k návštěvě desátého ročníku akce Pavlína Ambrosch, ředitelka Turistické oblasti Poodří, z. s., jež oceňuje podíl sympozia a Galerijní ulice v Jistebníku na rozvoji cestovního ruchu v Poodří. „Alena a Jan Lipinovi, zakladatelé obou výjimečných projektů, udělali neskutečný kus práce nejen na poli cestovního ruchu a ve sféře umění, ale jsou obrovským přínosem i pro komunitní život obce,“ dodává Pavlína Ambrosch s tím, že akce je finančně podpořena MAS Regionu Poodří.

Zveřejněno na Polar.cz